A buta evolúciós pszichológus szerint okosabbak, akik későn fekszenek le aludni


Horváth András
2015-02-16 18:56:19

Satoshi Kanazawa cikke a Psychology Today-ben jelent meg, majd a Big Think újrahasznosította. A szerző azt állítja, hogy azok, akik későn fekszenek le aludni, intelligensebbek a korán lefekvőknél.

A buta evolúciós pszichológus szerint okosabbak, akik későn fekszenek le aludniNos, nézzük, mire alapozza állítását Kanazawa és hogyan támasztja alá. Kezdi a cirkadián ritmus neurobiológiai alapjaival, népnyelven minden emberben (meg növényben, állatban, gombában) van egy biológiai óra, amely szabályozza, mikor vagyunk éberek és mikor akarunk aludni (ööö, a gombákban nem vagyok biztos). Ám az embereknél nem csak ez a biológiai óra határozza meg a napi ritmusunkat, hanem tudatos döntéseink is.
A "tradicionális" kultúrákban az emberek napkeltével kelnek és napnyugatkor alszanak el, mivel csak az ember csak nappal lát jól. A törzsi kultúrákban  sehol se dolgoznak/tevékenykednek éjjel. Ezért az, hogy sok ember éjjel is ébren van, nyilvánvalóan később fejlődött ki, azaz evolúciós újdonság. Kanazawa megfogalmazza hipotézisét: az intelligensebb egyének nagyobb valószínűséggel maradnak ébren sokáig, mint a kevésbé intelligensek.
És bebizonyítja: grafikonokon mutatja be, hogy az okosabbak később fekszenek le aludni.
De azt hiszem, ez hülyeség.
Nézzük miért: először is nem értem, hogy ha valami evolúciós szempontból újdonság, miért járna együtt magasabb intelligenciával. Pl. akinek aranyere (evolúciós újdonság!!!) van, az intelligensebb? Másodszor Kanazawa nem definiálja az IQ fogalmát, hogyan mérték az IQ-t? Nem nagyon látom, hogy mit mond reprezentatív mintáról, amit elemzett (máshonnan kiderül, hogy az Add Health adatait használta). De miért gyerekek/fiatalok mintájával dolgozik? Nem lehet egy másik változó a háttérben (például az alacsonyabb IQ-jú fiatalok lehet, hogy dolgoznak és ezért korán kelnek, míg a magas IQ-jú fiatalok egyetemre járnak és késő éjszakáig tanulnak, vagy éppen esti munkát vállaltak stb.)
Kanazawa hírneve sem makulátlan: noha magát a tényalapú tudomány hősének állítja be, rengeteg példával bizonyították be, hogy látványos (éppen ezért a média érdeklődésére okot adó) állításai nem állják ki a szigorú ellenőrzés próbáját. A Psychology Today azért rúgta ki, mert cikkében bizonyítottnak vélte, hogy a fekete nők kevésbé vonzóak, mint a fehérek (hibásan). A Big Think azért rakta ki, mert az evolóciós pszichológiai közösség érvekkel és tényekkel leplezte le Kanazawa hibás érveit.
Egy haszna volt Kanazawa vizsgálódásainak: megtudtuk, hogy valószínűleg ő korán fekszik le aludni.