Mit tegyél (és mit ne), ha a főnököd zöld


Horváth András
2015-02-16 18:39:43

Tegyük fel, hogy rájöttél, hogy főnököd a zöld típusba tartozik. Lehet, hogy ő mondta el neked, lehet, hogy a csapatépítő tréningen derült ki, de az is lehet, hogy kitöltötte a Beta-kérdőívet.

Most az a kérdés, mit kell tenned annak érdekében, hogy jó legyél nála.

1. Légy lojális
A zöld típusú főnök számára a lojalitás az egyik legfontosabb érték: ő maga is lojális a csapatával, a céggel, az ő vezetővel szemben, és szinte magától értetődő számára, hogy a munkatársaik is ilyenek. Egyszerűen nem érti, ha valaki nem lojális a csapattársaival szemben, ha valaki csak a rövidtávú, egyéni előnyöket nézi, és nem csapat, az osztály, a cég érdekeit.
2. Légy türelmes
Ha kérsz tőle valamit, adj neki időt, ne sürgesd, ne követelőzz, várd ki, hogy átgondolja és megfogalmazza a válaszát. Nem szívesen mond nemet, és nem szereti, ha kellemetlen szituációba hozzák, ezért ne is bombázd túl direkt, követelésként értelmezhető kérésekkel. Mindig adj neki esélyt arra, hogy elutasítsa kérésed, ne élj vissza azzal, hogy nem akar neked kellemetlenséget - ha nemet kell mondania neked, akkor ezt az élményt nem felejti el, és sokáig neheztel majd rád.
3. Ne akarj felforgatni mindent
Főnököd szereti a stabilitást és az állandóságot. A változástól tart, attól fél, hogy a kialakult rend és harmónia tönkremegy. Ha újszerű, zseniális meglátásaid a fennálló rendet veszélyeztetik, vagy akár csak megkérdőjelezik, bizton számíthatsz ellenállására. Javaslataidban a fokozatosság elvét kövesd, emeld ki a meglévő rendszerekkel való folytonosságot. Mutass rá, hogyan növeli a biztonságos működés esélyét az ötleted. Az se baj, ha rávilágítasz, hogy ötletedet már régóta fontolgatod, több megbeszélést tartottatok kollégáiddal.
4. Viselkedj visszafogottan
A harsányság a békés együttműködést veszélyezteti. Jó a nevetés, de egy erősebb tréfa megbánthat másokat. Az igazi jó munkatársak félszavakból is megértik egymást. A munkához, az elmélyüléshez csendre és békességre van szükség. Főnököd nem szereti, ha valaki túlságosan a középpontban szeret lenni, igazából nem is érti ezt a típust.
5. Vegyél részt a csapat eseményein
A zöld típusba tartozó főnök is szervez csapatbulikat, de ezek inkább békés, hétvégi események, mint éjszakába nyúló ereszd-el-a-hajam partik. Lehet, hogy családostul meghív mindenkit, a munkahely, a barátság, a család számára nem válik el élesen. Lehetőleg aktívan vegyél részt: süss süteményt, főzzél, találj ki játékot a gyerekeknek.
6. Tartsd be a szabályokat
Az együttműködést meghatározó szabályokat azért kell betartani, mert azok őrzik és védik a harmóniát. Ezért a zöld típusú főnök elvárja munkatársaitól, hogy kövessék a cégvezetés utasításait zokszó nélkül. A lázadozást és kötekedést mélyen elítéli. Jelszava: jobb a békesség.
7. Légy csapatjátékos
Ne nyomd magadat előtérbe, ne bomlaszd a csapatot, segíts munkatársaidnak, ne morogj, ha egy kicsit többet kell dolgoznod a csapatért. Egyszóval légy csapatjátékos. Kevesebb elítélőbb mondat hangozhat el egy zöld vezető szájából, minthogy "Nem vagy csapatjátékos."

Persze  a jó hír az, hogy egy zöld típusú főnökkel legtöbben kellemesen tudnak együtt dolgozni. Az ilyen vezető törekszik arra, hogy jó hangulat legyen a munkahelyen, odafigyel a beosztottaira és megfelelő munkakörülményeket igyekszik számukra kialakítani. Ugyanakkor ha törekvő vagy, lendületes, versengő, ha változásra törekszel, ha újítani akarsz, akkor egy zöld vezető korlátozhat téged a fejlődésedben, bár a zöld típusú vezetők az olyan munkahelyekre jellemzők, ahol a stabilitás nagyobb érték az innovációnál.