Mit tegyél (és mit ne) ha a főnököd kék


Horváth András
2015-02-16 18:38:01

Tegyük fel, hogy megtudtad, hogy a főnököd kék: lehet, hogy ő mondta el neked, lehet, hogy a jeleket olvastad, vagy éppen egy csapatépítő tréningen derült ki.
Most már csak az a kérdés, hogy mit kell tenned ahhoz, hogy kivívd az elismerését.

Ügyelj a minőségre

Adj ki minőségi munkát a kezedből. Egy kék vezető számára ez az első: egy dokumentumban ne legyen hiba, elírás, elütés, egy munkadarab ne legyen sorjás, a javítás legyen alapos és teljeskörű. Soha ne legyints semmire, soha ne gondold, hogy az biztos jó lesz. Lehetőleg ne mutass neki vázlatot, első változatot, félkész anyagot: ő akkor is az elütéseket fogja javítgatni, és elborzad az összecsapott munka elfogadhatatlan minőségén.
Tarts rendet magad körül
Egy kék vezető hajlamos jellemre vonatkozó következtetéseket levonni beosztottja környezetéből. Ha tehát úszik az íróasztalod, a számítógéped ragad a szutyoktól, vagy éppen rendetlenség uralkodik a műhelyben - főnököd azonnal tudja, hogy te miféle vagy.
Tarts távolságot
Ne is próbálj bevágódni nála tréfákkal, szellemességekkel, dumával: ő rögtön gyanút fog, és azt kezdi sejteni, hogy illetéktelen előnyökre törsz. Persze nagyon ügyetlennek kell lenni, hogy valaki ne érzékelje a kék főnökből áradó gyanakvást, és jófejkedéssel próbálkozzon. Célszerű abban a stílusban kommunikálni vele, amit ő is használ, ezt biztosan értékelni fogja.
Légy logikus
Amikor érvelsz, logikusan építsd fel mondandódat. Ne kapkodj, ne beszélj összevissza, tudd, hogy honnan hova akarsz eljutni.Ennek persze az a legcélszerűbb módja, ha előre átgondolod, mit akarsz mondani, gyakorolsz egy kicsit. Vagy akár le is írod, lerajzolod, elmondod valakinek.
Építs a tényekre
Főnöködet érzések, vélemények, benyomások nem foglalkoztatják, és nem is tartja nagyra őket. A tények, az adatok, a számok határozzák meg gondolkozását, a konkrétumok fontosabbak számára az általánosságoknál.
Tartsd be a szabályokat
A szabályok védenek minket. Ha betartjuk a szabályokat, akkor nem lehet baj. Aki nem tartja be a szabályokat, felesleges kockázatot vállal, és veszélybe sodorhatja mind magát, mind főnökét. Ezért aztán ne mérlegeld, melyik szabály fontos, melyiket kell betartani, melyiket nem: tartsd be mindet. Főnököd biztosan nem fog haragudni érte.
Kommunikálj írásban
Az írásos kommunikáció lehetőséget ad az alaposságra. Egy e-mail visszakereshető. Bizonyító erejű lehet. Egy e-mail kevésbé intim: lehetőséget ad a távolságtartásra. Azt ugye mondanom sem kell, hogy ne emotikonokkal teletűzdelt, sms-nyelven írott e-mailre gondoljunk? És persze figyeljünk arra, ha kék főnökünk nem akar írásba adni valamit, ha kifejezetten kerüli, hogy leírja a véleményét, utasítását, elvárásait: ekkor valószínűleg úgy döntött, hogy ezzel tudja a leginkább levédeni magát (és akkor bármit teszel, te leszel a hibás).

Megjegyzés:
bizonyos munkahelyi kultúrákban a kék vezetők gyakoribbak: mérnököknél, pénzügyben, államigazgatásban. Itt általában a beosztottak is kékek, akik jól  megértik a kék vezető gondolkodását. Zöld beosztottak el tudják viselni kék főnöküket. Viszont a sárga és piros munkatársak számára gyakran nehéz lehet (ha nem maga a pokol) egy kék vezető.